Categories
Soojad köögiviljad

Köögivilja väljakutse

September on sel aastal eesti toidu kuu. Sügisene aeg oma külluses on selle jaoks ilmselgelt parim aeg, sest millal veel, kui mitte nüüd, on meil nii rikkalik valik erinevatest aia- ja metsasaadustest. Selline sügisandide mitmekesisus võib aga teinekord segadusse ajada. Erinevad põnevad köögiviljad pakuvad väljakutseid. Väljakutseid, mis ootavad ees kõiki eesti toidu fänne. Ja mitte ainult. Köögiviljad, marjad ja puuviljad, metsaannid sillutava teed tervislike toiduvalikuteni.

Seoses eesti toidu kuuga esitati mullegi väljakutse. Väljakutse seisneb selles, et tuleb valmistada üks toit kasutades kohalikku toorainet, teha sellest pilti ja jagada retsepti. Koos selle “paketiga” tuleb väljakutse saanul esitada omakorda väljakutse viiele järgmisele toidusõbrale. Et head ideed veebimaailma avarustes kaotsi ei läheks, siis talletan oma retsepti siia.august2015 108

Alt-Lauri talu suvikõrvitsad Nopri talu juustuga

Antud juhul jätan lisamata täpsed kogused, sest köögivilja puhul pole mõtet gramme arvestada. Olulisem on lähtuda sööjate hulgast ning sellest, et kõht täis saaks. Seega võta vajalikku toidukraami arvestades oma pere, sõpruskonna või hea seltskonna suurust ja söögiisu. Kõige paremad valikud leiad kindlasti oma kodu ümbrusest. Mina kui andunud Lõuna-Eesti fänn, tegin valikud just Lõuna-Eestist.

Ümmargusi Alt-Lauri mahetalus kasvanud mini-suvikõrvitsaid
Nopri talu juustu, mille valmistamiseks on piim tulnud Nopri südamega lehmadelt
Eestimaist küüslauku, Setomaa peenra pealt
Kõrvitsaseemneid, mis koukisid välja naabri toodud hiigelkõrvitsast
Peoga peterselli, mis on kasvanud oma peenra peal (või hoopiski linnarõdu rõdukastis)
Seesamiseemneid, maisihelbeid, himaalaja soola ning musta pipart –  sest mõned asjad ei tunne piire

august2015 035

 

Lõika suvikõrvits pooleks ning uurista väikese pallirauaga sisu välja. Haki kõrvitsaseemned väiksemaks. Riivi juust peene riiviga. Purusta käega maisihelbed väiksemateks tükkideks. Haki petersell. Puhasta küüslauk ning haki peeneks või purusta. Sega kausis pooled pallirauaga võetud suvikõrvitsa pallikesed, purustatud maisihelbed ja küüslauk, hakitud petersell ja kõrvitsaseemned ning osa riivitud juustust. Maitsesta pipra ja soolaga, ent tee seda ettevaatlikult, et mitte tappa köögivilja enda suurepärast maitset. Juustu rolliks on olla sidusaineks ning maisihelbed imavad endasse liigse niiskuse, mis tekib suvikõrvitsal ahjus küpsemisel.

Võta ahjupann, laota sellele küpsetuspaber. Lao pannile seest õõnsaks uuristatud suvikõrvitsapoolikud. Jaga kausis segatu võrdselt suvikõrvitsapoolikute vahel. Raputa peale teine osa riivitud juustu ning seesamiseemneid. Küpseta ahjus pöördõhu režiimil 200 kraadi juures kuni juust on pealt kuldne.

köögivilja väljakutse

See mahlane, kiire ja lihtne suutäis on hea koheselt söömiseks. Need suvikõrvitsa pallikesed, mis üle jäid, saad ära kasutada toorsalati tegemisel. Aga neist sobib teha ka leivamääret.

Leivamäärde tegemiseks võta ülejäänud suvikõrvitsa pallikesed, peoga peterselli, 3 puhastatud ja viilutatud küüslauguküünt, kooritud päevalilleseemneid,  kanepiõli, himaalaja soola, värskelt jahvatatud musta pipart.

august2015 006
Käsitsi kanepiõli pressimine

Pane kõik koostisained sügavamasse nõusse ning püreeri saumikseriga endale sobivaks. Proovi maitset ning lisa vajadusel veel soola või pipart. Kanepiõliga võid saadud segu vedelemaks teha –  nii saad seda kasutada ka toorsalati kastmena.

Retsept sai kirja. Nüüd on aeg hakata valima neid, kellele omakorda eesti toidu väljakutse esitada.

Väljakutse võttis vastu Laivi Mesikäpp